Jak správně nadepsat obálku

Obálka je první věc, kterou adresát vašeho dopisu uvidí a rozhoduje o tom, jestli bude dopis otevřen nebo ne. Napíšeme si pár rad, jak správně připravit obálku.

Nadepsání obálky může na první pohled vypadat jako jednoduchý úkol, ale správné provedení je klíčové pro zajištění bezproblémového doručení vaší zásilky. Ať už posíláte dopis, pohlednici nebo balíček, dodržení určitých pravidel vám pomůže, aby vaše pošta dorazila na správné místo včas a bez komplikací. Tento průvodce vám poskytne podrobné informace o tom, jak správně nadepsat obálku.

Příklad správně nadepsané obálky

Představte si, že posíláte dopis Petru Novákovi, který bydlí na adrese Lidická 25/6, 110 00 Praha 1, Česká republika. Vy, jako odesílatel, jste společnost RB Bank. Správně nadepsaná obálka by mohla vypadat například takto:

Firemní obálka

Umístění adresy příjemce

Adresa příjemce je nejdůležitější částí obálky a měla by být umístěna do pravé spodní třetiny přední strany obálky. Při psaní adresy příjemce dodržujte následující pořadí:

  • Jméno a příjmení příjemce: Pište celé jméno včetně případných titulů.
  • Ulice a číslo popisné/orientační: Uveďte název ulice a číslo domu.
  • PSČ a město: Napište poštovní směrovací číslo a název města. PSČ musí být vždy první.
  • Stát (pokud posíláte mezinárodně): Uveďte název státu velkými písmeny.

Příklad formátu adresy:

Petr Novák
Ulice 123
123 45 Město
ČESKÁ REPUBLIKA

Prostor nad ulicí slouží ke konkretizování konečného příjemce. Můžete uvést jméno firmy, pracovní pozici nebo například oslovení.

Má být na obálce uvedeno první jméno nebo firma?

Při adresování dopisu firmě, škole nebo například městskému úřadu je důležité zvážit, co uvedete na první řádek adresy. Pokud na první místo napíšete jméno konkrétní osoby a až poté název organizace, riskujete, že se vám dopis vrátí v případě, že adresát není momentálně přítomen nebo již v dané organizaci nepracuje.

Proto je obecně bezpečnější uvést na první místo adresy název organizace a až poté jméno konkrétní osoby, pokud je to nutné. Tím zajistíte, že dopis dorazí do správných rukou, i když váš konkrétní kontakt není k dispozici.

Umístění adresy odesílatele

Adresa odesílatele je důležitá pro případ, že by zásilka nemohla být doručena a potřebovala by být vrácena. Umístěte ji do levé poloviny obálky, nejlépe do horního rohu. Dodržování stejného pořadí jako u adresy adresáta není nezbytně nutné, ale doporučené. K adrese můžete umístit například logo.

Eva Nováková
Ulice 456
678 90 Město
ČESKÁ REPUBLIKA

Umístění poštovního razítka nebo známky

Poštovní razítko, poštovní známka nebo výplatní symbol by mělo být umístěno v pravém horním rohu obálky. Ujistěte se, že je dostatečný prostor pro umístění razítka, aniž by zasahovalo do adresy příjemce.

Další doporučení

  • Čitelnost: Výška písma by neměla být menší než 2,5 mm. V závislosti na zvoleném typu písma volte alespoň velikost 10 a víc.
  • Formátování: Snažte se psát adresy v rovných řádcích, ideálně aby nedocházelo k zalamování například dlouhých názvů obcí (například Nová Ves u Nového Města na Moravě).
  • Prázdný prostor: Nezapomeňte ponechat dostatek volného prostoru kolem adresy příjemce, aby mohla být bez problémů čtena automatickými čtecími zařízeními, které při třídění používá pošta.
  • V případě, že posíláte dopis přes Českou poštu do České republiky není uvedení státu podmínkou.

Správné nadepsání obálky je základním krokem k úspěšnému doručení vaší zásilky. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel zajistíte, že vaše pošta dorazí na správné místo včas a bez komplikací.

Zavolejte nebo nám rovnou pošlete poptávku.

Připravíme, vytiskneme a odešleme dopisy za vás

Až o 40 % levněji než z pošty

Bez fyzické práce

Expresní on-line podání do 48 hodin

Kdo bude váš první kontakt
Josef Polčiak
Pomáhám s dopisy už od roku 2014